Wpisy z kategorii ‘Opieka nad psem’

Jaki pies do domu z dziećmi?

10 października 2015, w kategorii Opieka nad psem

Jaki pies do domu z dziećmi? Decyzja o posiadaniu psa w domu to jedna z trudniejszych, warto przy wyborze wziąć pod uwagę takie czynniki jak posiadanie dzieci. Nie każdy pies będzie nadawał się do domu, w którym są dzieci szczególnie takie w wieku powyżej roku do pięciu lat ponieważ istnieje duże prawdopodobieństwo, że będą nieświadomie naprzykrzać się psu. Do takich zachowa} może należeć na przykład szarpanie za uszy czy wspinanie się na psa. W takich przypadkach potrzebujemy psa łagodnego z natury albo musimy poświęcić dużo czasu na odpowiednie wychowanie. Do łagodnych psów przystosowanych do życia rodzinnego w śród dzieci możemy zaliczyć z pewnością rasę labrador. Odradza się takie psy jak dobermany czy też pit bull ponieważ w wielu przypadkach nawet szkolenie i wychowanie nie daje pewności, że pies nie zachowa się agresywnie w stosunku do dzieci, które umyślnie bądź nieumyślnie wyrządzą mu krzywdę. Warto również pamiętać o gabarytach psa ponieważ w przypadku małych dzieci, duży pies może im wyrządzić drobną krzywdę nawet podczas niewinnej zabawy. Do domów z małym dziećmi poleca się stosunkowo niewielkie psy ale warto pamiętać o charakterze ponieważ istnieje parę mniejszych ras, które ze względu na usposobienie również nie nadają się do przebywania z dziećmi. Oczywiście w każdym przypadku znajdziemy wyjątek od reguły natomiast warto zasugerować się tymi wskazówkami chodzi przecież o dobro naszych dzieci i psa, którego w przyszłości przygarniemy pod swój dach.

Jak dbać o sierść psa?

9 października 2015, w kategorii Opieka nad psem

Jak dbać o sierść psa? Mając pod swoją opieką psa musimy zadbać o jego zdrowie i komfort poprzez odpowiednią pielęgnacje sierści. Pies jako pełnoprawny członek rodziny wymaga troski i kilku podstawowych pielęgnacyjnych zabiegów, alby zachować zdrowie i wigor. W przypadku psa pielęgnacji wymagają szczególnie jego sierść. Aby sierść była zdrowa i błyszcząca należy oczywiście regularnie go kąpać. Częstotliwość kąpieli należy dobrać do potrzeb konkretnego psa. Jeśli pies regularnie brudzi się na spacerach należy fundować mu kąpiel częściej niż typowemu kanapowcowi, który całe dnie zalega na kocu. Należy pamiętać, aby nigdy do kąpieli psa nie używać szamponów dla ludzi. Mogą one podrażnić psia skórę i spowodować wysypkę. Psi szampon wybieramy również w zależności od potrzeb (antybakteryjne, przeciw pchłom, na lśniącą sierść, dla psich alergików), wybór szamponów na rynku jest duży. Psia sierść wymaga także regularnego czesania. Wiadomo, że w przypadku psów bardzo kudłatych i owłosionych będzie to rzecz trudniejsza niż w przypadku psów krótkowłosych gdzie czesanie będzie się ograniczało do kilku pociągnięć szczotką. Wybór szczotek też jest duży w zależności od typu sierści jaką będziemy nimi pielęgnować. Możemy wybrać gęstą szczotkę lub grzebień. Zwróćmy tez uwagę czym woli być czesany nas pies i czy nie powodujemy mu bólu szarpiąc zanadto sierść. Kolejnym sposobem na zdrową i zadbaną sierść jest dobranie odpowiedniej karmy lub suplementów diety poprawiających jakość sierści.

Jak opiekować się starym psem?

30 września 2015, w kategorii Opieka nad psem

Jak opiekować się starym psem? W życiu większości właścicieli psów przychodzi taki moment, że pies zaczyna się starzeć i należy się nim wtedy odpowiednio zaopiekować. Starość nie jest najczęściej łatwa i przyjemna ani dla ludzi, ani dla psów. Psi senior wymaga szczególnej opieki, jeśli chcemy mu zapewnić pogodną starość. Po pierwsze musimy wziąć poprawkę na to, że pies na starość nie jest już tak sprawny fizycznie jak w młodości. Czworonogi seniorzy najczęściej borykają się z problemami układu ruchowego, często są to bóle stawów, problemy z poruszaniem się, problemy z kręgosłupem. Starość nie rozpieszcza też ich układu krążenia, często zaczynają się u psów w tym wieku ujawniać wady serca. Starego psa nie należy więc forsować. Fundujmy seniorowi krótsze spacery, nie każmy biegać do upadłego za patykiem, jak robił to w czasach młodości. Zadbajmy o to, aby staruszek się nie przegrzewał, nie wyprowadzajmy psa na spacer w największy gorąc i słońce bo serce seniora może nie wytrzymać. Weźmy pod uwagę, że starość niesie ze sobą także zmiany w psiej psychice. Piec może się stać bardziej lękliwy, strachliwy, agresywny bez powodu. Może to być związane z tym, że na starość psom psuje się wzrok i słuch i błędnie interpretują pewne bodźce dochodzące do nich z otoczenia. Zaczynają się na przykład bać odgłosów, które zanim przyszła starość nie wywoływały u nich stresu. Opiekując się psem seniorem trzeba się więc wykazać nie tylko rozsądkiem, ale i dużą wyrozumiałością i cierpliwością. Pamiętajmy, że stary pies zasługuje na troskę i miłość tak samo (a może nawet bardziej z racji swoich starczych ułomności) jak szczeniaczek.

Charakter psa

26 września 2015, w kategorii Opieka nad psem

Charakter psa Jeśli chodzi o charakter zwierzęcia, które przyjmujemy pod swój dach, istnieją dwie szkoły. Jedna mówi o cechach wrodzonych, o instynkcie, agresji niektórych ras; druga o tym, że największy wpływ na charakter pupila ma jego wychowanie. Trudno oczekiwać, że pies, o którego nikt nie dba, jest na stałe przywiązany do budy krótkim łańcuchem, karmiony raz dziennie, a czasem co drugi dzień, będzie psem przyjaźnie nastawionym do ludzi i innych zwierząt. Takie zwierzę najczęściej jest trudne do odratowania i przystosowania do normalnego funkcjonowania w stadzie. Psy, które przez całe życie były bite, straszone lub nawet celowo trenowane do zachowań agresywnych najprawdopodobniej już nigdy się z tego nie otrząsną. Dlatego też przygarniając zwierzę pod swoje skrzydła, weźmy pod uwagę przede wszystkim to, ile jesteśmy w stanie poświęcić na jego wychowanie. Istnieje podział na rasy łatwiejsze i trudniejsze do ułożenia. Decydując się na adopcję czworonoga do domu lub mieszkania w blokach, pamiętajmy, by wybierać psy stosunkowo małe i raczej spośród ras łatwiejszych i przyjaźniejszych dla otoczenia. W przeciwnym razie możemy być pewni, że ze strony rodziny, znajomych i sąsiadów, mogą posypać się liczne skargi na agresywne zachowanie psa, na hałas wywołany notorycznym szczekaniem psa zamkniętego w czterech ścianach.

Jak adoptować psa ze schroniska? Decydując się na adopcje psa ze schroniska musimy pamiętać o kilku ważnych rzeczach. W dzisiejszych czasach adopcja psa stała się bardziej modna niż jego kupno. W ten sposób zadowolony jest nie tylko właściciel, ale i polepszają się warunki bytu psa, który wcześniej przebywał w schronisku. Pierwszym krokiem jest wybranie schroniska, najlepiej blisko naszej okolicy, z którego chcemy psa adoptować. Z pomocą przychodzi nam Internet ponieważ większość schronisk posiada strony internetowe ze zdjęciami psów i ich szczegółowymi opisami. To bardzo pomaga wybrać psa dopasowanego do naszych warunków i potrzeb. Należy zapoznać się też z procedurą adopcji, która powinna być dostępna na stronie internetowej każdego schroniska. Musimy się zastanowić, czy nasze lokum spełnia wszystkie warunki niezbędne do adopcji, które stawia dane schronisko. Po zapoznaniu się z procedurami powinno się wybranego psa odwiedzić w jego schronisku, chwile z nim poprzebywać, zabrać go na spacer i sprawdzić jak się razem „dogadujecie”. To powinno ostatecznie pomóc w podjęciu decyzji o adopcji psa. Należy pamiętać, że w większości schronisk będziemy musieli podpisać umowę adopcyjną i, że schronisko może co jakiś czas kontrolować warunki bytu naszego pupila, a w razie jakichkolwiek zastrzeżeń może nam nawet psa odebrać. Decyzje o adopcji psa ze schroniska radzimy więc gruntownie przemyśleć. Chodzi przecież o to, żeby i nam i psu żyło się jak najlepiej.

Pies, a wakacje

22 września 2015, w kategorii Opieka nad psem
Tagi: , ,

Pies, a wakacje Decydując się na przyjęcie czworonoga do swojego domu z pewnością nie zastanawialiśmy się nad tym, co będzie, kiedy przyjdą wakacje. Tymczasem okazuje się, że dość często problemem wstrzymującym nas od wyjazdu na urlop jest właśnie pies. Chcąc wybrać się na wakacje z pupilem musimy pamiętać, że nie wszystkie kwatery i pensjonaty pozwalają na pobyt ze zwierzakiem. Warto jednak już na kilka miesięcy przed planowanym terminem wyjazdu rozejrzeć się po ofercie miejscowości. Całkiem szeroki wachlarz możliwości daje nam wyjazd nad morze, coraz częściej można znaleźć oferty noclegu pozwalające na zabranie ze sobą psa, kota czy nawet ptaszka. Jeszcze ciekawszym okazuje się być zaplanowanie pobytu nad jeziorem, np. na polu namiotowym, gdzie zwierzak w większości nie będzie nikomu zawadzał. Warto jednak pamiętać, że pies jest stworzeniem towarzyskim i mimo wszystko nie każdy będzie zadowolony z jego notorycznych odwiedzin. Mimo zdecydowanie większej niż w domu swobody należy dopilnować, by zwierzę było pod stałą opieką i kontrolą, a w razie potrzeby, także na smyczy. Zwłaszcza, jeśli w pobliżu nas znajdują się dzieci. W przypadku, gdy planujemy wyjazd bez psa, należy rozważyć pozostawienie go u znajomych, rodziny lub w tzw. tymczasowym hotelu dla zwierząt, gdzie za opłatą będzie miał należytą opiekę.