Wpisy z kategorii ‘Choroby’

Pies to nie zabawka

10 października 2015, w kategorii Choroby

Pies to nie zabawka Pies to nie zabawka – to powiedzenie z pewnością zna każdy, kto przynajmniej raz w życiu posiadał psa lub planował jego posiadanie. Przygarnięcie psa wiążę się z ogromem odpowiedzialności i konsekwencjami. Pies jest żywą istotą, która ma swoje potrzeby i czuje. Przede wszystkim należy pamiętać, że pies wymaga od nas sporej ilości czasu – tego poświęconego na codzienne spacery, ale też tego, który musimy zużyć na wpajanie zwierzęciu zasad panujących w domu. O ile szczeniakowi wybaczyć można wszystko, od małej kałuży pośrodku pokoju po podrapaną szafkę, to jednak dorosły osobnik powinien już wiedzieć, co mu wolno, a co nie. Dlatego też pies nie nadaje się jako prezent dla dziecka, które wymarudziło go sobie z okazji urodzin czy świąt Bożego Narodzenia. W takich przypadkach najczęściej kończy się zawodem i oddaniem zwierzaka do schroniska lub też, w przypadku nieodpowiedzialnych właścicieli, wyrzuceniem go na ulicę lub porzucenie w lesie. Pies wymaga stałego karmienia, pojenia, szczepień i zapewnienia opieki weterynaryjnej w przypadku problemów ze zdrowiem. Zwłaszcza to ostatnie wiąże się z kosztami, czasem bardzo wysokimi, a wiadomo, że nie każdy może sobie na nie pozwolić. Z tego względu decyzja o przyjęciu czworonoga do swojej rodziny powinna być decyzją przemyślaną i odpowiedzialną.

Pies, a upały

4 października 2015, w kategorii Choroby
Tagi: , ,

Pies, a upały Letnie upały są trudnym czasem dla każdego człowieka. Wysokie temperatury sprawiają, że bardzo łatwo o przegrzanie organizmu i odwodnienie, a co za tym idzie, wiele groźnych konsekwencji dla zdrowia. Wielu ludzi zapomina, że zwierzętom wcale nie jest łatwiej. Sierść lub futro dodatkowo izoluje ciepło i sprawia, że tak samo jak my, tak nasz pies ma ogromne problemy ze schłodzeniem się. W tej sytuacji z pewnością należy zapewnić mu stale wymienianą miskę wody, chłodnej, ale nie zimnej! Dobrym sposobem jest też przeniesienie legowiska do łazienki, gdzie może dodatkowo chłodzić się na posadzce. W przypadku ekstremalnych temperatur lub braku efektów przez dotychczasowe działanie, warto kilka razy dziennie wstawić czworonoga do wanny lub brodzika i za pomocą prysznica spryskać chłodną wodą. Najważniejsze jest to, by zwracać uwagę, aby woda nie była zbyt zimna, gdyż grozi to przeziębieniem zwierzaka! Upały i cały okres wakacyjny to okres bardzo trudny dla każdego czworonoga, także jeśli chodzi o spacery. Zdarza się, że rozgrzany asfalt powoduje bolesne i trudne do zagojenia odparzenia na psich łapach, toteż pamiętajmy, by wyprowadzać zwierzaka na tereny trawiaste, gdzie szansa na jakiekolwiek uszkodzenie poduszek jest minimalna. Podobnie jak w przypadku człowieka, unikajmy też ostrego słońca.

Kiedy pies choruje

8 września 2015, w kategorii Choroby

Kiedy pies choruje Każdemu człowiekowi zdarza się gorszy dzień. Często wpływ na to ma nasze fizyczne samopoczucie, ból głowy, przeziębienie lub dłuższa choroba. Potrzebujemy wówczas wypoczynku, względnego spokoju i wizyty u lekarza. Podobnie nasz pies. Na to, że zwierzę zachoruje nie można się w zasadzie przygotować. Z poziomu ogólnodostępnej wiedzy trudno też samodzielnie określić na ile choroba zwierzęcia jest poważna i czy wymaga lub nie szczegółowej diagnostyki. W takiej sytuacji najlepszym wyjściem jest udanie się z psem do kliniki weterynaryjnej. Weterynarz po wysłuchaniu naszych obaw i ogólnego opisu dolegliwości, przeprowadzi podstawowe badania. Może to być badanie fizykalne, prześwietlenie, a także badania krwi. Po nich wstępnie postawi diagnozę. Jeśli choroba psa nie jest poważna, zapewne skończy się na podaniu leków i zapewnieniu pupilowi kilku dni spokoju i odpoczynku. Jeśli jednak dolegliwości zwierzaka okażą się poważniejsze niż sądziliśmy, może być wymagana hospitalizacja, a nawet operacja. Wszystko to oczywiście wiąże się ze sporymi kosztami, ale adoptując psa z pewnością liczyliśmy się z tym od początku. W najgorszym przypadku może się okazać, że jedyną słuszną decyzją będzie ta o uśpieniu zwierzęcia, któremu nie można już pomóc. Jest to niezwykle trudne dla opiekunów, ale czasem konieczne.